Коѕијас поднесе оставка


Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас поднел оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, објавија дел од грчките медиуми.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото Министерство за надворешни работи, ниту од кабинетот на грчкиот премиер.

Вести

Ново рочиште за „Талир“

Во Кривичниот суд Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Претходното рочиште на 5 ноември беше одложено поради неприсуство на пратеникот Илија Димовски. Судијата […]

Вести

Разногласие меѓу СДСМ и ДУИ, илјадници амандмани за блокада на измените Изборниот законик

ДУИ со 5000, а ВМРО-ДПМНЕ со над 1.000 амандмани ќе се обидат да ги бликираат измените на Изборниот законик кои се во собраниска процедура. СДСМ од друга страна поддржува измени со кои се предлагаат една […]

Вести

Германија: Европа треба да одговори со контрасанкции кон САД за мерките против „Северен поток 2“

Европа треба да одговори со санкции кон САД, доколку Вашингтон презеде мерки против компаниите кои учествуваат во изградба на гасоводот „Северен поток – 2“, повикаа од Германско-руската стопанска комора. Во меѓувреме, Вашингтон подготвува закон за […]