Кина постави ракета за лансирање на Месечината


Кина денеска постави ракета во рамки на подготовките на мисијата за собирање материјали за проучување од Месечината.
Ракетата „Long March-5“ е транспортирана од хангар до местото во вселенската база во Венчанг, од каде ќе биде лансирана.
Мисијата „Chang’e 5“ би требало да започне следната недела, во рамки на која на Месечината ќе биде поставен робот кој ќе вади камења и други материјали од тој сателит.
Научниците на тој начин ќе имаат можност првпат по повеќе од четири децении да проучуваат материјали од Месечината.
Ракетата „Long March-5“ е наречена и „Fat 5“ (Дебел) поради својата гломазност и неколку неуспешни лансирања.


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*