Кина ја блокира Википедија на сите јазици


Во Кина се забранети сите изданија на Википедија, во пресрет на годишнината од смртоносниот протест на плоштадот Тјенанмен во 1989 година.

Како што јави ДПА, претходно било блокирано само кинеското издание на Википедија, но сега се недостапни и сите други јазици на онлајн енциклопедијата која ја создаваат корисниците.

Интернет истражувачи од Отворената опсерваторија за мрежна интеракција, која ја води непрофитна организација со седиште во САД, претходно овој месец објавија дека изданијата на Википедија на неколку јазици биле забранети од април.

Забраната доаѓа пред 30-годишнината од смртоносните протести на плоштадот во Тјенанмен во Пекинг одржани на 4 јуни 1989 година.

Кинеската Влада смета дека настанот е многу политички чувствителен и секоја година околу овој датум ја зајакнува цензурата.

Фондацијата Википедија, која раководи со Википедија, не одговорила веднаш на прашањата што и ги испратила ДПА, но фондацијата претходно за Би-Би-Си потврдила дека во Кина се блокирани сите јазични верзии на нејзината интернет страница.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]