Кина ја блокира Википедија на сите јазици


Во Кина се забранети сите изданија на Википедија, во пресрет на годишнината од смртоносниот протест на плоштадот Тјенанмен во 1989 година.

Како што јави ДПА, претходно било блокирано само кинеското издание на Википедија, но сега се недостапни и сите други јазици на онлајн енциклопедијата која ја создаваат корисниците.

Интернет истражувачи од Отворената опсерваторија за мрежна интеракција, која ја води непрофитна организација со седиште во САД, претходно овој месец објавија дека изданијата на Википедија на неколку јазици биле забранети од април.

Забраната доаѓа пред 30-годишнината од смртоносните протести на плоштадот во Тјенанмен во Пекинг одржани на 4 јуни 1989 година.

Кинеската Влада смета дека настанот е многу политички чувствителен и секоја година околу овој датум ја зајакнува цензурата.

Фондацијата Википедија, која раководи со Википедија, не одговорила веднаш на прашањата што и ги испратила ДПА, но фондацијата претходно за Би-Би-Си потврдила дека во Кина се блокирани сите јазични верзии на нејзината интернет страница.

Вести

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани. Градењето дво-третинско мнозинство ќе биде во […]

Бизнис

Бензините поевтинуваат за еден, а дизелот за половина денар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новите цени, ЕУРОСУПЕР […]

Вести

Одбиено барањето на Кочан за одложување на затворската казна

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд – Скопје го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан поради здравствени причини да му биде одложено издржувањето на затворската казна од четири години и осум месеци за […]