Каунтдаун: „Тивок час” за лица со аутизам


Каунтдаун, водечкиот новозеландски трговски бренд, го почнува својот нов неделен „тивок час“ за купувачите на кои им пречи музика, бучава, силно светло или разни специфични звуци.

– Имено, денеска меѓу 14:30 и 15:30 часот по локално време, сите 184 продавници ќе ја стивнат музиката, ќе го исклучат разгласот и нема да ги полнат полиците. Сѐ тоа било поттикнато од здружение за лица со аутизам, соопшти компанијата.

Извршниот директор на здружението, Дејн Дуган изјави дека честопати маркетите не ја забележуваат невидливата природа на аутизмот и тешкотиите со кои тие луѓе се соочуваат при пазарувањето.

Кири Ханифин, управител во Каунтдаун пак, смета дека ова ќе им се допадне и на повозрасните лица, како и многумина други Новозеланѓани кои претпочитаат потивки и помирни места за купување.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]