Како да креирате романтични видеа кои ќе се истакнат?

samsung_Galaxy S23 Series_Image_01_LI
Facebook
Twitter
LinkedIn

Новите трендови на социјалните мрежи налагаат сè повеќе креирање на видео контент, тоа значи дека за да бидете во чекор со времето и секогаш да бидете во центарот на вниманието потребно е да развиете нови вештини за креирање на видеа – за среќа истите можете да ги снимате и уредувате со помош на вашиот генијален паметен телефон – кој друг освен најдобриот на пазарот – Galaxy S23 Ultra!
 

Испланирајте ја  приказната која сакате да ја раскажете

Секогаш е добра идеја да имате план пред да почнете да снимате. Може да биде едноставно како кратка реченица или две што го опишуваат вашиот проект. На пример, дали ќе снимате класично видео или ќе го однесете на следното ниво користејќи илустрации? Врз основа на креативната идеја и концепт, направете список за тоа каква локација, реквизити и костими ви требаат, плус видовите на кадри и агли кои се потребни. Дури и наједноставното снимање видео може да изгледа навистина професионално со малку претходно планирање.

Поставете го кадарот

Подготвени да го создадете вашето ремек дело? Не ви треба екипа за да снимате одлично видео. Монтирајте го телефонот на статив или потпрете го на цврст предмет за да го одржите стабилен и да ги обликувате вашите снимки. Со Galaxy S23 Ultra, можете да го користите вграденото S Pen како далечински управувач за да правите селфи или да снимате видео без снимател. За уште повеќе опции со минимално поставување, функциите Director’s View и Single Take на Galaxy S23 Ultra ви овозможуваат да снимате повеќе агли и формати одеднаш. Леснотијата на Galaxy S23 Ultra за креирање ан совршени кадри е незаменлива имајќи го предвид фактот што  може брзо да ги приспособи своите поставки за да ги одржува сите ваши снимки конзистентни. Функцијата Pro Video во апликацијата за камера е на ниво на професионална камера. Можете да го прилагодите фокусот, брзината на блендата, балансот на белата боја и ISO, практично без латентност . Префрлете се во Expert RAW за повеќе детали. Снимајте во 50 MP за детални, динамични кадри или проширете го вашиот репертоар со астрофотографија, повеќекратни експозиции и други функции за експозиција. Финесата е во деталите. Долови и до девет кадри одеднаш, па спој ги за да добиеш ремек-дело со повеќе експозиции. Или направи го тоа рачно за да имаш време помеѓу секое снимање да прегледаш како ќе се вклопи секој слој.

 Исто така, не заборавајте да го искористите вашето S Pen за да ги маркирате кадрите каде ќе додавате илустрации подоцна.

Уредување на вашето видео

Функциите за професионално уредување на Galaxy S23 Ultra ви овозможуваат брзо да ги прилагодите вашите снимки, да ги изберете омилените снимки, да правите резови и да додавате транзиции. Ако изберете да уредувате на вашиот таблет или компјутер, можете безжично да префрлате огромни фотографии или видео датотеки помеѓу компатибилни уреди на Samsung користејќи Quick Share без дополнителен кабел!

Додадете личен печат

Штом вашето видео ќе биде уредено како што сакате, можете да додадете илустрации, анимации и други графики за да го персонализирате вашиот проект. Цртајте директно на вашата снимка со S Pen за да го украсите вашето видео или додајте рачно напишани белешки и приспособена графика за наслов – сè што дава додадена вредност на вашето видео и го прави да се истакнува од плејадата видеа на социјалните медиуми. Користете илустративен стил кој одговара на тонот на вашето видео, но не претерувајте – убавината е во едноставноста, размислете како вашите илустрации можат да го подобрат вашето видео без истото да изгледа натрупано.

Искористете го промотивниот период

Гледајте YouTube без прекин на вашиот уред од Samsung Galaxy S23 серијата.  Оваа 4-месечна бесплатна промоција за YouTube Premium е отворена за корисниците од Северна Македонија кои ќе купат и ќе активираат Galaxy S23, S23+ или S23 Ultra. Понудата може да се искористи до 2.4.2024 година. Повеќе информации може да најдете на https://www.samsung.com/mk/offer/youtube-premium-s-series-2023/

Повеќе информации за уредот и нивните функции можете да најдете на:

Samsung Galaxy S23 Ultra – https://www.samsung.com/mk/smartphones/galaxy-s23-ultra/

Samsung Galaxy S23 и S23+ – https://www.samsung.com/mk/smartphones/galaxy-s23/

Facebook
Twitter
LinkedIn

Можеби ќе ве интересира: