Истражување: Летово регистрирани над 400 рекордни високи температури


Анализа на калифорнискиот институт „Берклеј ерт“ покажува дека изминатото лето измерени се над 400 рекордни високи температури на воздухот во 29 земји помеѓу 1 мај и 30 август годинава.

Една третина од рекордните температури беа измерени во Германија, потоа Франција и Холандија.

Во текот на летото, во повеќе од 1.200 места во северната хемисфера беа измерени рекордно високи температури. Истражувањето опфатило и податоци од метеоролошки станици во северната хемисфера во текот на изминатите 40 години. Франција постави рекорд со температура од 46 Целзиусови степени, додека во Велика Британија, во Белгија, во Германија, во Луксембург и во Холандија исто така првпат се забележани такви високи температури.

На некои места во Европа, температурите се највисоки во последните 150 години, изјави д-р Роберт Род за Би-Би-Си. Во јули годинава беа урнати сите температурни рекорди низ целиот свет.

Температурите се искачија за 0,04 степени Целзиусови на глобално ниво, во споредба со најтоплиот месец во јули 2016 година. Научниците истакнуваат дека тоа е знак дека Земјата се загрева. Според научниците јулскиот топлотен бран што ја зафати Европа е предизвикан од дејствувањата на човекот.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]