Huawei се искачи за 42 места и е на шесто место на листата на BCG на најиновативни компании


Хуавеи пријави минимален раст на приходите за првиот квартал - МИА

Huawei напорно работи на развивање и збогатување на своето портфолио на уреди, односно: паметни телефони, преносни уреди, паметни уреди за домот, “Интернет на нештата” и телекомуникациска инфраструктура, додека го проширува својот екосистем и ја консолидира HUAWEI AppGallery како отворена иновативна платформа за дистрибуција на апликации. Иновативниот пристап, адаптацијата во секое сценарио и растот на технолошкиот бренд го заслужи шестото место на престижниот ранг на најиновативните компании.

Бостонската консултантска групација (Boston Consulting Group – BCG) истражува и избира 50 компании кои се достоен пример во областа на иновациите. Престижното рангирање на The Most Innovative Companies 2020: The Serial Innovation Imperative на BCG се фокусира на добри стратегии за постигнување и надминување на поставените цели на долг рок.

Во 2014 година, Huawei го зазеде 50-то место, а со долга и напорна работа кон иновативни решенија за подобро потрошувачко искуство, се придвижи на ранг-листата на 46-то место во 2015 година и 48-мо во 2019 година. Оваа година компанијата направи огромен скок со 42 места на ранг-листата и стигна до импресивната шеста позиција.

Huawei го развива својот екосистем на интерактивни уреди во истиот интерфејс. Стратегијата “1 + 8 + N” му овозможува на корисникот широк спектар на услуги и искуства. Huawei се потпира на целосниот потенцијал на технолошките иновации за да ја однесе индустријата напред, во две клучни области – мобилни уреди и cloud услуги. Брендот соработува со најдобрите светски компании за развој на апликации за да создаде побогато портфолио на квалитетни апликации. Исто така, постојано регрутира глобални развивачи да работат заедно за проширување на екосистемот и квалитетната содржина во AppGallery. Така, Huawei им нуди интелигентно искуство на своите корисници ширум светот.


Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација - МИА
Вести

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација

Скопје, 6 јули 2020 () – Јавниот обвинител Гаврил Бубевски е позитивен на КОВИД-19, а неговата колешка од поранешното СЈО, обвинителката Фатиме Фетаи, поради контакт со него ќе биде 14 дена во самоизолација. Ова е причината […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Регистрирани нови 78 случаи со Ковид-19, петмина починати, 172 оздравени пациенти

Скопје, 6 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, […]

Бинзините и дизелот поскапуваат за еден денар - МИА
Бизнис

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува, а Екстра лесното масло поскапува за половина денар

Скопје, 6 јули 2020 () – Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за половина денар по литар, додека цените […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*