Гласот на Македонците во ООН во Женева!


a diaspora macédonienne à l’ONU aujourd’huiГласот на Македонците во ООН во Женева, 14ч ,

На 38 седница за Човекови права при ООН во Женева, денес Македонците ја пренесоа пораката за неменување на име и уставот, а истовремено ги осудија постапките на полицијата кон учесниците на протестите од пред два дена.
Отворениот геноцид кон македонскиот народ од страна на Грција а помогната од ЕУ и другите меѓународни институции беше исто така истакнат и обелоденет.
Борбата за Македонија и македонскиот народ продолжува на сите полиња .
Верба и ангажираност во овие клучни моменти.

Вечна Македонија

Превод од француски (превземен од facebook):
“Почитуван господине претседател,
Нашата организација посакува пред се да ви се заблагодари и да ви честита за Вашиот ангажман како Висок комесар. Светот има потреба од човек како Вас со својот ангажман, околу сите настани кои се случуваат во светот.
Господине претседателе, македонскито народ иам потреба од поддршка од Високиот комесар за да се реализира меѓународно и независно истражување за правото на македонскиот народ. Десетици илјади македонци протестираат веќе 4 месеци на улиците на нивната држава против владата која неделата преговараше за нивниот јазик, идентитет, нивната историја како и за уставното името на нивната држава под меѓународна пресија. На денот на потпишувањето овој несмислен договор, специјалната полиција користеше бомби солзавци како и каучукови, тепајќи и апсејќи луѓе со цел да ги замолчи. Меѓу другото една актерка и професорка по право беа многу лошо повредени. Оваа ситуација е скандалозна. Преговорите ќе одведат до еден вид тенденција геноцид за да се уништи народот македонски, нивниот јазик, нивната историја и да исчезнат од картата на светот. Ова е за првпат во историјата на човештвото и тоа под меѓународен притисок да се уништи еден народ. Република Македонија е признаена од повеке од 140 држави во светот под нејзиното уставно име и македонскит народ не сака никаква промена на нејзиниот устав Во 1991 македонскиот народ се изјасни јавно за ова прашање.”

 


Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Бизнис и економија

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

– Конфедерацијата на слободни синдикати предупредува дека со Предлог-измените во Законот за работни односи со кои недела треба да се прогласи за неработен ден ќе се направи хаос бидејќи со подзаконски акти ќе се утврдува […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис и економија

ССМ: Измените во ЗРО не одат во прилог недела да биде неработен ден

– Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека предложените измени во Законот за работни односи од страна на Министерството за труд и социјална политика не одат во прилог на тоа недела да биде прогласена […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*