Европската сонда „Солар Орбитер“ ќе го набљудува Сонцето–  Научниците денеска во Вселената ќе го лансираат леталото „Солар Орбитер“ што ќе го истражува Сонцето, за да може подобро да се разбере.

Сондата на Европската вселенска агенција (ЕСА) ќе биде лансирана вечерва од космодромот Кејп Канаверал, на Флорида, во соработка со американската вселенска агенција НАСА.

Сондата со себе ќе носи десет научни инструменти, со  209 килограми корисна носивост.

Откако ќе ја  мине орбитата на Венера и потоа и на Меркур, сателитот, чија максимална брзина ќе изнесува 245.000 километри на час, ќе може да се приближи до Сонцето на 42 милиони километри, што претставува помалку од третина од одалеченоста на Земјата од Сонцето, пренесе Индекс.хр.

Собраните податоци ќе се споредуваат со оние од сондата на НАСА, „Паркер“, што беше лансирана во 2018 година, која многу повеќе му се доближила на Сонцето (на седум до осум милиони километри),  но нема технологија за директно набљудување, бидејќи температурата на таа одалеченост е превисока.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]