Дали е време да се фрлат американските учебници по историја?

Гласот на Америка – Вашингтон

4 декември 2018

Американските ученици за историјата на нивната држава порано учеа од „официјални“ извори – наставници и учебници акредитирани и проверени од експерти. Но, тоа повеќе не е случај.

Историчари-аматери и други лица сега можат да поставуваат се што сакаат на интернет, драстично менувајќи ги информациите и начините како пристапуваме до нив.

Ова може да значи дека е дојдено време методот на учење од учебници да стане минато.

– Многу од педагошките методи беа развиени во време кога имаше недостиг на информации и од таа причина требаше да ги меморираме фактите. Не можевме да напишеме учебник за се што се случило во минатото, вели Сем Вајнебург, професор на Универзитетот Стенфорд и автор на книгата “Зошто да се изучува историјата (Кога веќе ја имате на вашиот телефон?)“.

Сега можете побрзо да ја прашате Сири, отколку да се потпирате на вашата меморија. Имаме апликации кои се продолжение на меморијата, на начин кој порано беше незамислив.

Имајќи го тоа во предвид се поставува прашањето како ефикасно и смислено да го користиме времето предвидено за настава во училиштата?

Вајнебург, кој ги проучува методите на изучување на историјата во САД, вели дека наместо да го ограничуваме пристапот до интернет, време е да ги учиме учениците како да разликуваат вистински од лажни информации.

Освен тоа, Вајнебург верува дека на часовите по историја треба да се предава пошироко хронолошко познавање на историјата и фундаментално разбирање на принципите на основањето на нацијата.

Како да се предава историјата е предизвик и за Центарот Вудроу Вилсон од Вашингтон.

– Треба да сториме повеќе за да ја направиме историјата порелевантна и да остане важна за денешните деца кои се многу поразлични од оние кои учеа американска историја во училиштата пред 25 или 50 години, вели Патрик Рикард од Центарот „Вудроу Вилсон“.

Организацијата во моментот работи со наставници за развивање на стратегии со цел да им се помогне на учениците да имаат подобро разбирање на минатото.

Во поделена нација како што е американската во моментов, Вајнебург и Рикард ја согледуваат вредноста на поимањето на историјата преку различни перспективи.

– Знаеме дека со различни перспективи т.е. истиот настан да биде виден преку повеќе очи е важен елемент за разбирање на контекстот, вели Рикард.

Но, за Вајнебург, клучен предизвик е да се всадат основните вештини за граѓанство со кои ќе се охрабрат идните гласачи да ги проценуваат информациите на интернет, да истражуваат за политиката и политичките прашања на нивните телефони, пред да излезат на гласање или барем додека чекаат во редица за да гласаат.

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Вести

Пешов: Ако сум постапил погрешно на 27 април, ќе имаше барем дисциплинска

Доколку тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу ми дал наредба, а јас не сум постаил по неа тоа би било нотирано уште истата вечер, а министерот би повел дисциплинска постапка или пак кривична пријава, […]

Вести

Анкета:  За мнозинството граѓаните целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини

За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) во врска со актуелната состојба со епидемијата […]

Вести

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, на почетокот информира дека […]

Вести

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*