Како Грците повикуваат за протест во Атина за името Македонија


View of Oia, Santorini

Ова е плакатот со кој грците се повикуваат во Атина на протест за името Македонија: ” Грчката демократија против монструозните и жедни за крв животни (иридентистички кучиња)”Според постеров, освен што е исклучително навредлив (спомна некој добрососедство?!), истиот остава впечаток дека грците се плашат од Македонија и Македонците!?

Главното прашање кое треба да си го поставиме е ако Грците се чувствуваат толку несигурно, а се членки на НАТО, што по ѓаволите ние можеме да очекуваме од таа алијанска?!


Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ - МИА
Вести

Вархеји: Се помалку е извесно дека Скопје и Тирана годинава ќе ги почнат преговорите со ЕУ

– Се помалку е извесно дека до крајот на годинава ќе бидат усвоени преговарачките рамки и ќе почнат преговорите со Северна Макеоднија и со Албанија за членство во ЕУ, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. […]

Вести

Во Бразил запленети речиси 2,5 тони кокаин

Бразилската полиција соопшти дека во едно предградие на Рио де Жанеиро откри и заплени 2,46 тони кокаин. Во акцијата приведени се две лица. Кокаинот се чувал во хангар. Полицијата соопшти дека тоа е најголемо количество […]

Вести

946 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-426, Куманово-36, Дебар-2, Штип-22, Прилеп-56, Тетово-46, Струга-24, Велес-30, Битола-61, Охрид-31, Кавадарци-24, Гостивар-46, Гевгелија-12, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*