Жбогар: Време е да видиме конкретна промена во судството

Време е да видиме конкретни промени во судството,  владеењето на правото има влијание врз економијата, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар по денешната средба со претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески.

– На крајот на денот и покрај сите дискусии ние доаѓаме до владеење на правото поради тоа што и тоа има влијание врз економијата. Видовме напори што ги прави владата, парламентот и други институции за усвојување на законите и за приспособување на законодвството, меѓутоа сега веќе е време да видиме и конкретна промена во судството, а за тоа се одговорни судиите и обвинителите кои работат на случаите. Странските инвеститори, исто така, се многу важен сегмент од економијата и тие за своето функционирање бараат безбедност која всушност може да им ја понудат судовите и правосудниот систем чии што одлуки ќе бидат засновани на законите, рече Жбогар.

Странските инвеститори, дополни, придонесуваат за развој на Бруто домашниот производ (БДП) и за извозот, и токму затоа воспоставувањето на владеењето на правото во земјата е уште поважно.

На средбата е оценето дека процесите за соработка на шесте држави од регионот која ќе претставува основа за интегрирање во ЕУ се во напредна фаза.  Се ценат, како што рече евроабасадорот, напорите на коморите за проектите што се спроведуваат со поддршка на европските фондови, за подобрување на регионалната соработка и за отстранување на пречките и проблемите.

Според  Азески, во наредниот период треба да се очекуваат конкретни зафати за подобрување на функционалноста на институциите, реални претпоставки на раст и развој и зголемување на регионалната соработка, која од сегашните 1,5 милијарда евра годинава може да се зголеми на две милијарди евра.

– Се работи за шест држави со 22 милиони жители и 350 илјади фирми. Отворени се канцелариите во Трст и Подгорица, отворени се  програмите за помош на фирмите и за нивното интегрирање со европските фирми, заеднички  настап на трети пазари, зголемување на размената. Тука ЕУ има исклучително позитивна јасна и прецизна улога која овозможи да ги поставиме таргетите и целите на таков начин, рече Азески.

Точно се дефинирани, укажа, проблемите за подобрување на протокот на стоки и услуги, за што бизнисот бара да се забрзаат заедничките активности на владите во таа насока..

– На Копаоник бизнис форумот упативме барање  за што побрзо одржување на заедничката  седница која не се одржа со српската Влада околу  прашањата на соработката и ГП „Табановце“, во меѓувреме имавме бизнис делегација од Бугарија и Албанија, а очекуваме сериозна  бизнис делегација на чело со премиерот Алексис Ципрас од Грција, најави Азески.

Проблем, како што рече, се и серозните прекршувања на ЦЕФТА договорот за што ќе извршат сериозен  притисок од аспект на бизнисот на косовската страна затоа што веќе и размената е намалена за осум проценти, а останува отворено и прашањето на корупцијата.

– Цел на нашето дејствување во иднина ќе  биде БДП кој ќе е барем на најниско ниво поставен на просекот на шесте земји на Западен Балкан со кои ја развиваме ова активност. Второто прашање  е објективноста на растот на македонскиот БДП. Треба да бидеме објективни  со ресурсите затоа што и во поглед на инфраструктурата, енергетиката, па и на гасот што е сериозен недостаток, прашање е дали  сега можеме да поддржиме стапки на раст кои се реално неостварливи. Барем да се движиме во просекот кој моментно изнесува 3,4 проценти, да одиме и нешто повеќе е сигурно добро, но тоа ниво би одржало една состојба за нас која е значајна, рече Азески.

Вести

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски  пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи […]

Вести

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ […]

Вести

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за шестмина мерки на претпазливост

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на […]

Вести

Рускоска за МИА: Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Според неа, станува […]

Вести

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е […]

Вести

Приведен Стевчо Јакимовски

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“ Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*