Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи


Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во изминатиот ден 142 скопјани закрепнале, покажуваат последните официјални податоци.Бројот на активни случаи во главниот град се доближува до 4.000 и денеска е на нов рекорд од 3.828 заразени во моментов.

За првпат од почетокот на епидемијата, во една скопска општина има повеќе од 700 заразени (710 во Аеродром), а меѓу скопските општини со најмногу активни случаи се и Карпош со 580 и Центар со 535.

Еве како се распределени активните случаи во Скопје и околните општини:

• Чаир – 180 • Гази Баба – 492 • Аеродром – 710 • Карпош – 580 • Центар – 535 • Кисела Вода – 467 • Ѓорче Петров – 324 • Бутел – 186 • Шуто Оризари – 35 • Студеничани – 14 • Сарај – 29 • Арачиново – 8 • Илинден – 66 • Сопиште – 35 • Чучер Сандево – 20 • Петровец –24 • Зелениково -10 • Странец – 22 • Нераспределен- 91