Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58, Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Крушево-2, Кочани-15, Пробиштип-10, Демир Хисар-10, Македонски Брод -10, Пехчево-1, Берово-9, Валандово-5, Виница-2, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-26, Ресен-17, Неготино-11.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1094 оздравени пациенти од: Скопје-560, Куманово-55, Дебар-5, Штип-32, Прилеп-59, Тетово-51, Струга-22, Велес-35, Битола-47, Охрид-38, Кавадарци-31, Гостивар-26, Гевгелија-5, Струмица-17, Крива Паланка-11, Радовиш-13, Крушево-3, Кочани-18, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-6, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-8 ,Кичево-16, Ресен-4, Неготино-18.

Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61г), двајца од Куманово (62 и 69г), еден пациент од Штип (72г), еден од Велес (78г), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63г), еден пациент од Гевгелија (65г), еден од Струмица (77г), еден од Кочани (65г), двајца од Делчево (66 и 68г), еден од Кратово (65г), еден од Кичево (61г) и еден пациент од Неготино (84г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, на починати е 1630, а бројот на активни случаи изнесува 20914. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 25706, активни 10039 • Куманово 3599, активни 940 • Дебар 440, активни 84 • Штип 2553, активни 536 • Прилеп 2844, активни 1040 • Тетово 3701, активни 977 • Струга 1362, активни 412 • Велес 1841, активни 704 • Битола 1897, активни 839 • Охрид 1506, активни 605 • Кавадарци 1144, активни 436 • Гостивар 2319, активни 856 • Гевгелија 694, активни 224 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 126 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 1636, активни 600 • Крива Паланка 409, активни 116 • Радовиш 406, активни 111 • Крушево 118, активни 69 • Кочани 1202, активни 303 • Пробиштип 345, активни 82 • Демир Хисар 195, активни 93 • Македонски Брод 161, активни 43 • Пехчево 96, активни 26 • Берово 347, активни 97 • Валандово 201, активни 73 • Виница 362, активни 171 • Делчево 425, активни 187 (117 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 150, активни 63 • Свети Николе 787, активни 221 • Кичево 1203, активни 500 • Ресен 442, активни 187 • Неготино 517, активни 280 (57 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)