Во функција пет мерни станици за ПМ10 четички, тендер за уште петСите мерни станици што мерат концентрации на ПМ10 честички, односно квалитет на воздухот, од оваа сезона треба да бидат во функција. Од десетте што беа надвор од системот, пет се во функција од петокот, а останатите пет се во фаза на набавка.

Ова го соопшти државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска одговорајќи на новинарски прашања на конференцијата „Акција против климатски промени „СЕГА!“ што се одржува во Скопје.

-Мерните станици се во фаза на ревитализација. Пет пуштивме во петокот што беа испуштени во систем, а за другите пет се во фаза на набавка, што значи дека веднаш кога ќе го завршиме процесот на набавка ќе ги ставиме во функција сите инструменти што мерат ПМ10 честички, изјави Петровска.

Во функција се мерните станици Битола 2, во Куманово, Тетово, во скопската општина Ѓорче Петров и во Гази Баба, која работи од почетокот на септември.

За останатите пет мерни станици во тек е тендерската постапка и се очекува таа да заврши на крајот на ноември, почеток на декември, информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање.

Во текот на минатата зима, кога загадувањето на воздухот е најголемо, голем дел од мерните станици не беа во функција.


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]