Веќе направени нови униформи на албански јазик?


Твитер заедницата реагираше за новите униформи за Општата болница во Гостивар.Иако новиот Закон за јазици не е стапен во сила, и според Претседателот Иванов, нема да го потпиште а со тоа истиот нема ни да биде официјализиран, пристигнале новите униформи за Општата болница во Гостивар кои се испишани само на албански јазик.

Кој дозволил трошење на народни пари за правење на нови униформи на албански јазик!?

Зошто се прават вакви провокации?


Вести

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди за МИА владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Вести

Владата ќе побара од Собранието нови шест месеци кризна состојба

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Групата за процена во ЦУК да биде побарано продолжување на кризната состојба во државата за уште шест месеци, потврдија за МИА од владината прес-служба. Предлогот ќе биде […]

Бизнис и економија

КСС: Недела ден за одмор и 50 отсто поголема дневница за оние што ќе работат, се друго ќе биде дискриминирање и селектрирање

-Конфедерација на слободни синдикати на Македонија – КСС смета дека во однос на прашањето недела да се прогласи како неработен ден, потребно е да се направи само дополнување на законското решение во кое ќе се […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*