Учениците од ООУ „Страшо Пинџур “ учествуваа на Скопје Креатива

Учениците од ООУ „Страшо Пинџур “ Скопје членови на драмската секција заедно со нивниот наставник по македонски јазик Никола Стојковски учествуваа на овогодишното издание на фестивалот за креативни идеи Скопје Креатива кој го организира секоја година Градот Скопје.

33817388_10156692360551435_4339962228091387904_n
33742539_10156692361116435_6818421239946674176_n
33963818_10156692359816435_1405325535613026304_n

Од страна на наставникот и учениците беше презентирано кратко филмче кое би требало да прерасне во поширока национална кампања за подигање на свеста кај граѓаните за личната одговорност и еколошката свест.


Вести

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

Собранието вечерва ги разреши од функцијата министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и министерот без ресор задолжен за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика. Министрите беа разрешени со мнозинство гласови. […]

Вести

Вкупно 12 повредени при експлозија на гас во станбена зграда во Виена (ДПЛ)

Вкупно 12 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една петкатна станбена зграда во австрискиот главен град Виена, соопшти вечерва локалната полиција. По експлозијата се урнал дел од зградата, поради што останатите станари […]

Вести

Финансиска полиција: Акцијата во Љуботен наменета против нелегалниот увоз на тутун

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство и трговија со недозволената сорта тутун „вирџинија“, а не била […]