Трибина за подигнување на свеста за мултипен миелом

Едукативна трибина за подигнување на свеста за мултипен миелом (рак на плазма клетките, вид на бели крвни клетки присутни во коскената срцевина) ќе се одржи попладне во рамки на одбележувањето на денот на пациентите со мултипен миелом.

На трибината, што ќе се одржи во организација на Здружението за борба против рак „Борка–за секој нов ден”, ќе се обратат претседателот на Здружението Борка, Биба Додева, доктори од Универзитетска клиника за хематологија…
Трибината е поддржана од Универзитетската клиника за хематологија во Скопје и Myeloma
Patient Europe.


Вести

Песков: Путин и Ким ќе се сретнат до крајот на месецот

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе се сретнат до крајот на месецот, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека не може да го каже точниот датум на средбата. […]

Вести

ТНТ: Сведочење на професорот Арсовски од Архитектонскиот факултет

Со сведочење на професорот на Архитектонскиот факултет во Скопје Владимир Арсовски, а со мало задоцнување, почна рочиштето за предметот „ТНТ“, за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Професорот Арсовски одговара на прашања […]

Вести

Вториот ден на Велигден 29 април неработен за сите граѓани

Вториот ден на Велигден, според православниот календар, 29 април 2019 година, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Министерството во исто време, на граѓаните од православна […]