Студентите во Штип сплотени за одбрана на името Македонија и запирање на двојазичноста


Денес во Штип на плоштадот „Слобода“ беше одржан студентски марш против Законот за употреба на јазиците и за одбрана на идентитетот и држава. Голем број на млади граѓани излегоа да го искажат својот револт.

114 години од херојската смрт на Гоце Делчев и 11 години живот на неговите беспрекорни идеали пренесувани преку образовното предание на нашите професори. Ние, студентите, интелектуалниот столб на нашето општество и иднината на оваа држава, им го честитаме патрониот празник на Универзитетот „Гоце Делчев“ со јасна порака за сплотеност на студентското тело и универзитетскиот кадар, во заедничката борба за достоинствена иднина и одбрана на нашиот идентитет и држава“, велат студентите од Штип.

 

извор: macedonia365.com


Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]

Бизнис

Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

31, Март, 2020, Скопје – Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, […]

Вести

Владата со втор пакет мерки за граѓаните и фирмите за увлажување на последиците од Ковид-19

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на ниво […]