Сопругата на претседателот Пендаровски покровител на фестивалот „Ден на граѓанските организации“


Елизабета Ѓоргиевска, сопругата на претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска, во својство на покровител, се обрати на отворањето на третото издание на фестивалот „Ден на граѓанските организации“ што го организира програмата на Швајцарската амбасада за поддршка на граѓанското општество, Цивика мобилитас, а го спроведуваат НИРАС од Данска и Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС).

Ѓоргиевска истакна дека граѓанските организации имаат значајна улога за нашето општество бидејќи благодарение на нив се покриваат проблематики коишто би се комплетирале заедно со институциите за да може ефективно и целисходно да се решат одредени проблеми.

-Речиси целава оваа година сме обременети со заканата од КОВИД-19. Сите сме сведоци на згаснување животи, на губење на нашите блиски. Верувам дека ниту пандемијата, ниту што било друго ќе не поколеба и понатаму да останеме активни граѓани, да учествуваме во граѓанските иницијативи, да бидеме членови на невладините организации и да волонтираме. Нашето слободно време е секако нешто што можеме да го даруваме и да го исполниме со активности кои ќе бидат од полза за општеството. Верувам дека со нашиот проактивен став можеме да придонесеме пред сè на локално ниво, но и на ниво на општеството. Има уште многу што да се стори, меѓутоа само заедно можеме да направиме промени што ќе ги подобрат нашите животи, но и ќе го подигнат квалитетот на животот во целото општество, рече Елизабета Ѓоргиевска.

На фестивалот учествуваат околу 80 здруженија од кои дваесетина имаат креативни работилници и дебати за посетителите, како има и активности од видот на хуманитарни акции, едукација и заштита на животната средина, арт терапија за деца со попреченост, прва помош и тестирање за ХИВ, уметнички работилници и други активности.


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*