Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ за состојбите во економијатаРеакција на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Љупчо Николовски  - МИА

Скопје, 24 јули 2020


 

Зоран Заев и СДСМ системски ја уништуваат економијата во Македонија.

Заев и СДСМ само лажат. Ветуваа 500 евра плата, а ветуваа и раст на БДП годишно од 5-7. Не само што нема ништо, туку и бројките говорат дека просечната плата е далеку од ветените 500 евра, а економскиот раст постои само во сонот на Заев.

Јавниот долг за три години надмина 5 милијарди евра, а само оваа година заради лошиот менаџмент буџетската дупка ќе изнесува една милијарда евра.

Корона кризата само ја покажа дополнително неспособноста на Заев и владата предводена од СДСМ.

Прометот во индустријата во првите пет месеци од годинава е намален за 20 отсто во однос на лани, индустриското производство е намалено за 14,6 отсто.

За три години граѓаните видоа само како Заев краде, граѓаните видоа само корупција и криминал, полни чанти со пари за Заев и пријателите од рекет.

Македонија со Заев и СДСМ само тоне.

Граѓаните и Македонија заслужуваат подобро. Криминалот, корупцијата и рекетот мора да станат минато, а одговорност мора да има.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

___________________________________________________________ овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.