Ревитализација на спортскиот центар „Јасмин” во Кавадарци


–  Службата за односи со јавноста при кавадаречката локална самоуправа информира дека се ревитализира дел од спортскиот центар „Јасмин” во Кавадарци, односно се врши реконструкција на јавното осветлување со цел да се подобри видливоста во ноќните часови.

– На постоечките 14 канделабри ќе се постават нови лед светилки со што ќе се подобри осветлувањето. Поради проширување на атлетската патека на западната страна од теренот, се изврши поместување на четири канделабри за 70 сантиметри кон оградата, соопштија од прес – службата при општината.

Согласно проектот, како што посочуваат, ќе се изврши ревитализација и подобрување на подземната електрична мрежа, а ќе се постават изводи и за приклучување на дополнителни рефлектори.

Патеката од внатрешната и надворешната страна ќе биде оградена со нови ивичници, во вкупна должина од 845 метри.

– Во тек е поставувањето на ивичниците кои треба да ја оформат новата контура на атлетската патека. Воедно на западната страна ќе се изврши проширување на патеката и нејзино продолжување кон север, за да се оформи патека за трка на 100 метри, нагласија од Службата за односи со јавноста при општината.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]