Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица


Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица.Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-431, Куманово-57, Дебар-14, Штип-41, Прилеп-60, Тетово-41, Струга-29, Велес-55, Битола-37, Охрид-37, Кавадарци-44, Гостивар-94, Гевгелија-14, Струмица-18, Крива Паланка-7, Радовиш-11, Крушево-8, Кочани-13, Пробиштип-2, Македонски Брод -2, Валандово-3, Виница-3, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-20, Кичево-15, Ресен-10, Неготино-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од: Скопје-256, Куманово-57, Дебар-6, Штип-26, Прилеп-49, Тетово-50, Струга-13, Велес-42, Битола-42, Охрид-27, Кавадарци-33, Гостивар-52, Гевгелија-6, Струмица-29, Крива Паланка-5, Радовиш-9, Крушево-2, Кочани-25, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Берово-9, Валандово-6, Виница-11, Делчево-6, Кратово-8, Свети Николе-17, Кичево-13, Ресен-2, Неготино-13.

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 26140, активни 10211 • Куманово 3656, активни 938 • Дебар 454, активни 92 • Штип 2594, активни 551 • Прилеп 2903, активни 1060 • Тетово 3742, активни 963 • Струга 1391, активни 427 • Велес 1896, активни 718 • Битола 1932, активни 834 • Охрид 1543, активни 615 • Кавадарци 1187, активни 469 • Гостивар 2413, активни 896 • Гевгелија 708, активни 229 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 128 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 1654, активни 588 • Крива Паланка 416, активни 120 • Радовиш 417, активни 114 • Крушево 126, активни 76 • Кочани 1215, активни 291 • Пробиштип 347, активни 82 • Демир Хисар 196, активни 91 • Македонски Брод 163, активни 45 • Пехчево 96, активни 26 • Берово 347, активни 89 • Валандово 204, активни 71 • Виница 365, активни 163 • Делчево 432, активни 188 (118 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 151, активни 59 • Свети Николе 807, активни 224 • Кичево 1218, активни 501 • Ресен 452, активни 194 • Неготино 536, активни 293 (59 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)