Проф. Котлар: На денешен ден пред 122 години во Прилеп е роден Методија Шаторов – Шарло

На денешен ден пред 122 години во Прилеп е роден Методија Шаторов – Шарло, македонски деец и револуционер, прв секретар на Покраинскиот комитет на КПМ и член на Коминтерната. Шарло се залагал за самостојна и обединета држава на македонскиот народ.

Карактеристично е неговото пишување, дека : „Мaкедонската нација се создала исторически, а неје плот на оваи или онаи… Макeдонскиот нарот води вејке 50 години организирана борба за своето постојувајне и така, Maкедонците сет отделена националност со свои јазик, култура, економическо и географическо цело исторически создадено со револуциона борба, со македонско национално освободително движеније.“ Според, архивските материјали на некогашната Коминтерна, тој е Македонец.

Шарло се смета за еден од најзаслужните за тоа што Коминтерната и Бугарската комунистичка партија своевремено го признале постоењето на македонскиот народ. Тој е еден од водачите на ВМРО (Обединета), а потоа и водач на комунистичкото движење во Македонија. Неоправдано обвинет дека во почетокот на НОБ (1941) ја присоединил македонската партиска организација кон Бугарската работничка партија и дека ги спроведувал нејзините ставови во oднос на Македонија, неговото име и активност долго време во повоениот период, се под превезот на контраверза за која не се говори јавно. Дури во 2005 година на научениот собир организиран во МАНУ, тој е рехабилитиран како македонски борец и патриот.

Неговите погледи и размислувања најдобро се изразени во неговото писмо од мај 1941 г., во кое меѓу другото, пишува: „Драги Стојане… Како резултат на војната и наша Македонија е окупирана од германски, италијански и бугарски војски. Овој факт нас нè интересуе како Македонци, који половина век сме се бореле како Македонци за национално и политичко ослобождение, како последователи на водачите и основачите на македонската внатрешна организација на чело со Гоце Делчев, Јане Сандански, Гјорче Петров, Пере Тошев и Димо Хаџи Димов… Јасно е како бел ден, оти македонците не се борат за да имат свој попови и даскали, биле тие бугарски, арнаутски или влашки. Македонците се борат за своја национална и политичка слобода. Некој македонци-врховисти сакајат да кажат оти борбата на македонците е свршена со окупацијата на Македонија од страна на германски, италијански и бугарски војски.

Дали е това истина. Не е и не може да биде, затоа што Македонија не доби национална и политическа слобода. Денеска не само Македонија, ами целио Балкански Полуостров (без турска Тракија) е окупиран од армиите на две големи империјалистички држави: Германија и Италија, со прилепените бугарски војски. Голем дел од Македонија има веќе бугарска администрација… На Македонците не се дава чиновничка служба, дури немат право да бидат селски кметови. Со право се праша секој честен Македонец: „Каква ли е оваја слобода, штом Шумадинците се заместени со Бугарија, а Македонците се држат под карантина“… Едно време беф ти пишал, оти Македонците нема ништо да спечалат од една империјалистичка војна, а ти во тија зборови се сомневаше… Како во нашио град, така туку речи во сите градови на Македонија се создадоа македонски комитети. Во тија комитети влегоја испечени врховисти, а негде и искрено мислешти и веровашти Македонци… Со други зборови беја испратени тутори, за да не би Македонците нешто да згрешат… Праша што да се чини.

Одговор е само еден: да се обединат сите Македонци и други народности во Македонија за општо своје право за слобода и рамноправност, но не цепене на македонската земја и македонскио народ. За таја своја слобода и рамноправност Македонците треба да се борат заедно со Бугарите, Хрватите, Србите, Грците и Црногорците на балканскио полуостров, затоа што судбината денеска им е еднаква.“
[Документи за борбата на македонскиот народ за самостојност и за национална држава, т. 2, УКИМ, Скопје, 349-352]

Вести

Ново привремено затворање на патот Качаник – граница со Македонија

Министерството за инфраструктура на Косово информира дека поради изведување градежни работи на автопатот Приштина – Скопје, привремено ќе биде затворен регионалниот пат Качаник – Генерал Јанковиќ, односно до преминот Блаце на границата со Македонија, јави […]

Балкан

Турски воени авиони го пресретнале хеликоптерот со кој патувал Ципрас

За време на патувањето на премиерот на Грција, Алексис Ципрас кон островот Агатониси, што се наоѓа во близина на Турција, по повод грчкиот национален празник, турски воени авиони го нарушиле грчкиот воздушен простор и го […]

Вести

Утврден редоследот на кандидатите за градоначалник на Охрид, Ново Село и Дебар

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под кои ќе се најдат нивните кандидати на гласачкото ливче. Предвремените […]

Вести

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење (видео)

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, […]

Вести

Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа

Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква, најави денеска бугарскиот патријарх Неофит. – Важно беше да се утврди името на државата и верувам дека постепено ќе одиме кон […]

Вести

Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во врска со изборни нерегуларности. Претседател на судечки совет е судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е […]

Интересно

Џенифер Лопез и Алекс Родригез во реклама за очила за сонце

Новопечените свршеници Џенифер Лопез и Алекс Родригез се поврзаа и во модниот свет, за новата кампања за очила за сонце на брендот Квеј Австралија. – Квеј Австралија е еден од моите омилени брендови откако ги […]

Интересно

Безжичните слушалки на Епл може да предизвикаат рак

Безжичните слушалки Ерподс на Епл, како и другите безжични додатоци на паметните уреди, може да предизвикаат рак, сметаат стручните лица од Универзитетот Беркли. Според д-р Џоел Московиц, тие технолошки уреди „комуницираат меѓу себе користејќи поле за […]

Вести

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење (видео)

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*