Починаа 10 лица со Ковид-19, 428 новозаразени


 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-200, Куманово-16, Дебар-2, Штип-9, Прилеп-29, Тетово-30, Струга-2, Велес-6, Битола-14, Охрид-4, Кавадарци-17, Гостивар-5, Гевгелија-15, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Кочани-12, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-2, Виница-3, Делчево-4, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-11, Ресен-10 и пет во Неготино.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 128 оздравени пациенти од Скопје-57, Куманово-11, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-8, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2, Гостивар-2, Струмица-7, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Кочани-8, Кичево-5 и еден од Валандово.

Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (60 и 66 години), еден од Куманово (64), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87 години) двајца од Тетово (75 и 53 години), еден од Струга (55), еден од Струмица (83) и еден пациент од Крива Паланка (80). Од нив еден пациент е починат вонболнички услови, а станатите 9 се починати во болница.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.628, бројката на оздравени пациенти е 17.239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 5.555. Од вчера се евидентира еден конторлен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 9.854, активни 2.655 • Куманово 1.973, активни 218 • Дебар 309, активни 50 • Штип 1.443, активни 160 • Прилеп 925, активни 227 • Тетово 1.722, активни 291 • Струга 749, активни 79 • Велес 429, активни 96 • Битола 467, активни 155 • Охрид 510, активни 89 • Кавадарци 321, активни 89 • Гостивар 1.028, активни 97 • Гевгелија 267, активни 143 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 38 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 580, активни 360 • Крива Паланка 176, активни 60 • Радовиш 170, активни 72 • Крушево 20, активни 0 • Кочани 567, активни 205 • Пробиштип 139, активни 24 • Демир Хисар 65, активни 4 • Македонски Брод 98, активни 4 • Пехчево 53, активни 9 • Берово 164, активни 41 • Валандово 82, активни 50 • Виница 150, активни 49 • Делчево 210, активни 114 (40 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 31, активни 7 • Свети Николе 423, активни 59 • Кичево 416, активни 78 • Ресен 201, активни 38 • Неготино 86, активни 32 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти, а вкупно се хоспитализирани 100. Од нив на кислородна поддршка се 62, а нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни на Ковид-19, како и едно дете и две мајки суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 45 пациенти. На респиратор се 2 лица.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 223, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката на активни случаи во скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 118 • Гази Баба – 282 • Аеродром – 531 • Карпош – 437 • Центар – 448 • Кисела Вода – 312 • Ѓорче Петров – 208 • Бутел – 107 • Шуто Оризари – 15 • Студеничани – 4 • Сарај – 16 • Арачиново – 7 • Илинден – 36 • Сопиште – 20 • Чучер Сандево – 8 • Петровец –16 • Зелениково – 8 • Странец – 12 • Нераспределен- 70

 


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*