Пакетот социјални закони денеска пред пратениците


Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе ги продолжи 98-та и 93-та седница, на која пред пратениците се пакетот социјални закони.

На дневен ред на 93-та седница, се останати предлог законот за социјалната заштита, за социјална сигурност за старите лица и за заштита на децата, сите три по скратена постапка.

Овие закони кои беа презентирани во септември треба да овозможат воведување гарантиран минимален приход што ќе овозможи зголемување на помошта што корисниците ја добиваат од државата, како и олеснување на достапот до детски и образовен додаток.

Во рамки на продолжението на 98-та седница, пратениците денеска ќе треба да гласаат, откако вчера дискутираа по предлог законите за данокот на додадена вредност и за вработување и осигурување во случај на невработеност, двата во прво читање. На дневен ред на 98-та седница се наоѓаат повеќе закони во прво читање, меѓу кои Законот за катастар на недвижност, за урбанистичко планирање, за минимална плата, за волонтерството , како и годишни извештаи за работењето и финансиски планови на повеќе агенции и државни комисии.

Во Собранието, денеска се закажани и седници на собраниските комисии за финансирање и буџет и на законодавно-правната комисија.


Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници - МИА
Вести

Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присустуваа на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присуствуваа денеска на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав, која се одржа во салата Голема купола согласно здравствените протоколи за заштита од ширење […]

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 75 случаи со Ковид-19, пет починати, 136 оздравени пациенти

Скопје, 4 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, […]