Пад на водостојот на поголем дел од реките во однос на вчерашниот денПад на водостојот на поголем дел од реките во однос на вчерашниот ден - МИА

Скопје, 16 септември 2020 () – Пад на водостојот во однос на вчерашниот ден се бележи кај поголем дел од реките во земјава.

Денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи покажуваат дека нивото на реката Вардар е пониско на сите мерни места, освен кај Демир Капија. Пониско е и нивото на Лепенец, Пчиња, Црна Река и Црн Дрим.

На исто ниво како вчера е водостојот на Брегалница, Крива Река, Радика и Сатеска.

Мал пад на нивото има и кај Дојранското и Преспанското Езеро, а Охридското Езеро е на исто ниво како вчера.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*