Во Крива Паланка собрани 47 единици крв


На крводарителска акција што се одржа денес во Крива Паланка, во спортската сала на  основното општинско училиште „Јоаким Крчовски” зграда Партизан, собрани се вкупно 47 единици крв.
Акцијата е прва за овој месец и е во организација на Црвен крст на Република Северна Македонија- општинска организација Крива Паланка, а се реализира во соработка со Институтот за трансфузиона медицина Скопје.
-На денешната акција се одзваа голем број хумани граѓани, а за посебна почит е што и голем број припаднички на понежниот пол беа дарители, од нив повеќето даруваа крв за првпат. Во ноември предвидено е да се реализира уште една акција, овојпат во соработка со средното општинско училиште „Ѓорче Петров”, кое слави шеесет години постоење, изјави Дарко Пешовски, секретар на општинската организација на Црвен крст, Крива Паланка.
Кривопаланечката општинска организација на Црвен крст е редовно меѓу најуспешните во државата во однос на реализација на годишниот план за крводарувања, бидејќи најчесто го натфрла за повеќе од дваесет отсто повеќе години наназад.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]