Во Кичево приведено едно лице за непочитување на полицискиот час


Во Кичево 19 лица во изолација, едно во самоизолација - МИА

Кичево, 6 јуни 2020 () – Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, единаесет лица не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирусот, од нив само едно лице од Кичево.

– Тој е приведен и против него ќе биде поднесена пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Во истиот период, не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир и сообраќајни незгоди, информира портпаролот Стефан Димоски.

Тој додаде дека на подрачјето на СВР Охрид, моментно во изолација се 161 лице, од кои 18 во Кичево , додека пак во самоизолација, моментно се регистрирани вкупно 94 лица, осум од нив во Кичево.

Воедно, полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 61 контроли на угостителски и други објекти, од нив 22 во Кичево.

– Во истиот период, полициските службеници констатирале 126 прекршоци за неносење лична заштита на лицето, 18 во Кичево, појасни Димоски. рз/


Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Вести

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Излез од државата само со потпишана изјава, за влез неопходен корона тест - МИА
Вести

Границите со Србија и Косово засега остануваат отворени

Скопје, 3 јули 2020 () – Владата нема добиено препорака од Комисијата за заразни болести, ниту има донесено одлука за затворање на границите со Србија и Косово, потврди денеска премиерот Оливер Спасовски. Во моментов останува […]