Во Делчево за помалку од три години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари


Во Делчево за помалку од три години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари - МИА

Делчево, 9 јули 2020 () – Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади до 29 години од Делчево активно ги користеа мерктие на Владата за зголемување на вработеноста, истакна директорката на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, Билјана Јовановска денеска и додаде дека во изминатите две и пол години е регистриран голем интерес за мерките  од невработените лица и правните субјекти.

-Со активните мерки и политики беа опфатени над 600 невработени лица од кои 50 проценти се млади лица до 29 години и околу 250 правни лица, кои финансиски ги поддржавме со над 100 милиони денари. Се разбира тоа е во интерес на отворање нови работни места, вработување и зголемување на вработливоста на невработените лица, со цел тие во најбрзо време да бидат конкурентни на пазарот на трудот. Во исто време компаниите ги поддржавме со набавка на опрема и репроматеријали, кои што се неопходни за вршење на нивната дејност и се наменети за работа од страна на лицата кои ги вработуваат, рече Јовановска

Таа денеска во Делчево имаше можност да посети дел од компаниите во делчевскиот регион, а посети и неколку компании за кои искажа задоволство од соработката со Центарот за вработување Делчево.

-Задоволството се темели на финансиската поддршка која им помага во делот на вработување на нови лица и набавка на опрема и репроматеријали. Јас сум среќна и задоволна што работодавачите од овој крај во ниту еден момент, не почувствувале тежина при работењето во изминатиот период, што своето прозиводство го реорганизирале и насочиле онаму каде сметаат дека можат да имаат пласман, Во исто време вработените се на работните места и истите чувствуваат слобода во делот на соработка со Центарот за вработување, каде што нема никаков притисок, туку има голема поддршка од страна на колегите од Центарот за вработување, истакна Јовановска.

Активните мерки на АВРСМ, како што додаде се уште се во тек и во период на коронакризата, со тоа што и компаниите и невработените лица активно земаат учество во нив.


Собранието се конституира во вторник, по Илинден и разговорите за влада - МИА
Вести

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Скопје, 3 август 2020 () – Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија“. Седницата ќе се одвива […]

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири - МИА
Вести

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Скопје, 3 август 2020 () – Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата од Ковид-19 и без […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје 1.372 активни случаи

Скопје, 3 август 2020 () – Нови 166 случаи со Ковид-19 од 1.419 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа четири пациенти од Скопје, Кичево, Штип и […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*