Во Дебар втора дезинфекција на јавни површини и објекти


Во Дебар втора дезинфекција на јавни површини и објекти - МИА

Дебар, 8 април 2020 () – Врз основа на договрените мерки на Општинскиот Оперативен штаб, денеска попладне во Дебар почна да се спроведува втора дезинфекција на јавните и прометни површини,
колективни станбени згради и објекти на институции.

Како и претходниот пат, ќе се врши дезинфекција на сите јавни и прометни површини, контејнери, канти и корпи за отпад низ градот и населените места.

– Повторно ќе ги дезинфицираме и  спортските игралишта и терени, како и паркот во населбата Венец каде има детски реквизити. Оваа активност ќе ја вршат нашите вработени, додека дезинфекцијата во скалилата на
колективните стамбени згради и влезовите вработените од Територијатална противпожарна единица, изјави Омер Цами, раководител на раководител на секторот за комунална хигиена при Јавното комунално претприијатие „Стандард“.

Цами кој е дел од Оператвнот штаб,  вели дека дебарските комуналци редовно го подигаат и отпадот и апелира до граѓаните да бидат посовесни и отпадот да го фрлаат во определените места за тоа.

Додава дека поради дождот а потоа и снегот, кој беше присутен во градот, од синоќа, со чиста вода и соодветно средство, се мијат  главната и пофрекфентните улици во градот.

По завршување на дезинфекцијата на градот, ќе се продолжи со дезинфекција на селските населени места.

Со подобрување на временските услови, дезинфекција на јавни површини, спортски терени и објкети е во тек и во подрачјето на Маврово. Како што велат од Кризниот штаб на општина Маврово и Ростуше, преходно ваква активнст е реализирана во сите населени места во подрачјето на Река.


Дваесет нови случаи со Ковид -19, вкупно 1.694, оздравени 24 пациенти, тројца починати - МИА
Вести

Активни 470 случаи на заболени со Ковид-19, најмногу во Скопје

Скопје, 29 мај 2020 () – Поминаа два дена откако целосно е укинат полицискиот час во земјава, по посебни протоколи отворени се кафулињата и рестораните и дел од вработените се вратија на нивните работни места. […]

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба - МИА
Вести

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно“ ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Сабота е последниот ден кога истекува третата – двонеделната вонредна состојба […]

Набрзо нов пристап до инфективната клиника, ПЕТ центарот ставен во функција - МИА
Вести

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Скопје, 28 мај 2020 () – Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за […]