Со почитување на протоколите во делчевското село Ѕвегор се слави ИлинденДелчево, 2 август 2020 () – Со почитување на протоколите за заштита од вирусот Ковид-19, кај манастирскиот комплекс „Св.Илија“ во делчевското село Ѕвегор се одбележува празникот Илинден.

Годинава, како што истакна свештеникот, Димитар Темелков, празнувањата поради коронавирусот се симболични.

– Оваа година знаеме дека не задеси коронавирусот, поради што собирите се намалени. Народот својата вера ја изразува со почитување на мерките за заштита, едни од други се пооддалечени, се прави заедничко семејствено присуство до храмот прошетка на некое време, со што и денес го одбележавме празникот кој е и соборен ден за жителите на село Ѕвегор. Нека ни помогне светецот Илија на сите и нека е за многу години, истакна Темелков.

Годинава општината поради коронавирусот ја одложи културно-уметничката програма која беше традиционален декор во рамки на одбележувањето на празникот кај манастирскиот комплекс „Св.Илија“.

Поради утрешниот неработен ден, Делчево денеска е главната туристичка дестинација на многу граѓани кои го искористија продолжениот викенд и ги посетија атрактивните туристички локалитети во градот.


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*