Општина Кичево ги ослободи угостителските објекти од комунални такси


Општина Кичево ги ослободи угостителските објекти од комунални такси - МИА

Кичево, 29 јуни 2020 () – Советот на Општина Кичево донесе одлука за ослободување од комунална такса за фирмите, односно назив на деловната просторија на угостителските објекти, користење деловен простор без надоместок и одлука за отпис за комунална такса, односно фирмарина.

Претставникот на општина Кичево Бурим Кадриу истакна дека денешните одлуки биле усвоени едногласно од присутните советници.

– Советничката група на Алијансата за Албанците ја напушти седницата поради фактот дека со мерката не биле опфатени и туристичките агенции и таксистите. Додека, пак советниците од ВМРО-ДПМНЕ , ја напуштија седницата од прагматични причини, рече Кадриу.рз/


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 166 случаи со Ковид-19, четворица починати, 185 оздравени пациенти

Скопје, 2 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-1, Штип-23, Тетово-12, Струга-7, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-9, Гостивар-15, Гевгелија-1, Струмица-1, […]

Вести

Ден на Републиката – чествувања со протоколи и без масовни собири

– Денот на Републиката 2 Август, на кој се празнуваат двата историски Илиндена, 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ,  поради епидемијата ќе се чествуваат без масовни собири и […]

Викендите предизвикуваат раст на бројот на новозаразени од Ковид-19 - МИА
Вести

Бројот на новозаболени под 10 отсто, се бара почитување на протоколите на плажите и на базените

Скопје, 2 август 2020 () – Бројот на новозаразени лица од Ковид -19 падна под 10 отсто. Според последниот здравствен билтен на Министерството за здравство, во последните 24  часа од направени 1621 тестови регистрирани се […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*