Меѓународен саем на органски производи во Куманово


Над 100 излагачи од земјава и од регионот ќе учествуваат на Меѓународниот саем на органска и традиционална храна „Органска трпеза“ што ќе се одржи денеска во Куманово.

Организаторите очекуваат 2.000 гости и најавуваат присуство на претставници од локалната самоуправа, државните институции и амбасадите.

На саемот ќе се обрати министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски.

Посетителите ќе имаат можност да дегустираат органски производи приготвени од
Марк де Јонг, да учествуваат на некоја од панел-дискусиите, но и на предавањата што ќе ги одржат нутриционистите Цвета Динева и Сашко Дрвошански. 

Балкан

Будимпешта: Балканските држави заслужуваат шанса за членство во ЕУ

Европската унија им должи на балканските земји да им даде шанса да се приклучат кон Унијата, изјави во Стразбур европратеникот од редовите на унгарската партија Фидес, Балаж Хидвеги, додавајќи дека проширувањето на Балканот е клучна […]

Вести

Институт „Крсте Мисирков“: Прашањето за македонскиот јазик е апсолвирано, негирањето е свесна провокација

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“-Скопје соопшти дека остро реагира и сериозно се спротивставува на ставот на Бугарската академија на науките во врска со постоењето на македонскиот јазик и на македонското писмо. Во реакцијата Институтот […]

Вести

Максим Ацевски избран за главен државен ревизор

Собранието на денешната седница го избра Максим Ацевски за главен државен ревизор, на предлог на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Одкуката за изборот на Ацевски беше донесена едногласно со 81 глас „за“. […]