Локалниот пат од Стојаково до Селемли ќе добие нов асфалт


Општина Богданци со 21,2 милиони денари целосно ќе го реконструира и асфалтира локалниот пат кој ги спојува селата Стојаково и Селемли во должина од околу четири километри.

Поголемиот дел од средствата, или 18 милиони денари, се обезбедени од Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој, додека останатите 3,2 милиони денари ќе бидат обезбедени од буџетот на Општина Богданци.

-Ова за нас претставува значаен зафат со кој ќе ја подобриме локалната инфраструктура, ќе ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и се надеваме дека многу ќе го подигнеме квалитетот на живот на локалните жители од Стојаково и Селемли, велат од Општина Богданци.

Активностите за реализација на проектот треба да завршат во рок од 120 дена.


Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]