Кумановскиот кризен штаб бара разграничување на бројките на заболени од Ковид-19


Кумановскиот кризен штаб бара разграничување на бројките на заболени од Ковид-19 - МИА

Куманово, 2 јуни 2020 () – Кумановскиот кризен штаб ќе му помогне на кризниот штаб од Липково во справувањето со епидемијата со Ковид-19, а здравствените институции да ги разграничат бројките за заболени од двете општини, Комисија за заразни болести да разгледа дали се почитува протоколот за утврдување и лекување на пациенти суспектни и потврдени од Ковид-19, бара Општинскиот кризен штаб на денешната 44-та седница.

-Сметаме дека непридржување на Протоколот може да доведе до епидемиолошко загрозување на Општина Куманово и вработените во ЈЗУ Општа болница Куманово и бараме да се упати апел до матичните лекари од Општина Липково да се придржуваат до протоколите заради поуспешно лекување на заболените и спречување на ширење на епидемијата од соседната општина во Општина Куманово, се наведува во соопштението од штабот.

Кризниот штаб на Куманово ќе ги стави расположливите капацитети на кризниот штаб во соседната општина Липково за помош во справувањето со епидемијата и се поголемиот број заразени во соседната општина. Кризниот штаб бара директорите на Општата Болница и Здравствениот Дом да го информираат штабот за бројот на хоспитализирани, третирани и излечени лица од мај, а Брза помош да достави податоци колку заболени и сомнителни лица од Ковид 19 превезле и од која релација.

-Се задолжува Центарот за Јавно Здравје Куманово да даде информација на ОШЗС Куманово со анализа за месец мај за број на позитивни случаи на територија на Општина Куманово и број на позитивни случаи на територија на Општина Липково, одделно, бидејќи бројката што се објавува во јавност е бројка што се води за Општина Куманово, а всушност истата ги претставува бројките за позитивни случаи и за Општина Липково, како и број на извршени тестирања, се наведува во соопштението на штабот.

Од штабот најавија дека „Чистота и Зеленило“ ќе продолжи со дезинфекција на болницата.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]