Крушево ја разубавува улицата на Тоше


Крушево ја разубавува улицата на Тоше - МИА

Крушево, 21 мај 2020 () – Крушево почна со уредувањето на улицата „Тодор Проески“ во центарот на градот. Се засадија дрвца со што се спроведе првата фаза од уредувањето на дел од улицата.

Членките на здруженијата од платформата за развој на туризмот ќе продолжaт со засадување цвеќиња, а општина Крушево почна да инсталира систем за озвучување од кој 24 часа ќе се слушаат песните на Тоше Проески.

Според крушевскиот градоначалник Томе Христоски, градот сака да ја разубави улицата и со песните што се слушаат да се зачува споменот на Тоше.

-Оваа улица сакаме да ја разубавиме и да атрактивна за посетителите на нашиот град. За тоа посебно се ангажираа волонтерите, особено членките на здруженијата „Центар за хумани односи“, „Крушевска жена“ и Здружението за туризам и за угостителство, вели Христоски.


КОВИД-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти - МИА
Вести

КОВИД-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Скопје, 10 јули 2020 () – Тројца починати и нови 168 регистрирани случаи, беше вчераниот КОВИД биланс во земјава. Пандемијата не стивнува, надлежните уверуваат дека болниците имаат доволно капацитет за да ги примат пациентите. Досега […]

Вести

Уште три дена предизборната кампања, и „Можеме“ и „Обнова“ ветуваат по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Скопје, 10 јули 2020 () – Предизборната кампања завршува на 12 јули во 24 часот кога и официјално почнува предизборниот молк, а дотогаш политичките партии и коалициите учесници во предвремените парламентарни избори интензивно на средби […]

ДКСК ќе расправа по приговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ - МИА
Вести

ДКСК ќе расправа по приговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“

Скопје, 10 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 34. седница на чиј дневен ред е постапувањето по приговори доставени од учесници во изборната кампања за претстојните предвремени […]