Коронавирусот затвори осум џамии во Кичево


Коронавирусот затвори осум џамии во Кичево - МИА

Кичево, 1 јули 2020 () – Во Кичево до вчера 30 лица беа заразени со коронавирусот од кои 25 се активни, а меѓу нив е и имамот на една градска џамија во Кичево.

-Од оваа причина одлучивме осум џамии претежно во и околу градското подрачје во Кичево времено да бидат затворени. Ние како муфтиство сметавме дека верниците што ја постеуваа џамијата кај што служеше заболениот имам, можаат сега да се распределаат во околните џамии за молитва, па затоа се одлучивме на ваков чекор, пред се да го заштитиме здравјето на верниците, рече кичевскиот Муфтија Мурат Ефенди Усеини.

Тој додаде дека џамиите ќе бидат затворени се до петок кога ќе има петочна молитва со строго почитување на здравствените препораки. рз/


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти

Скопје, 2 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, […]

ИЗБОРИ 2020: МИА ќе ги претстави програмите на учесниците на Предвремените парламентарни избори - МИА
Вести

ДИК со измени на Упатството за набљудување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) на денешното продолжение на вчера започната седница, донесе одлука за усвојување на изменето Упатство за набљудување на изборите, а беа избрани и неколку членови на Општински изборни комисии кои поради одредени […]

Умерен оптимизам кај научниците од Оксфорд за вакцината против Ковид-19 - МИА
Вести

Повеќе оздравени од дијагностицирани вчера, обновен сообраќајот на двата аеродрома

Скопје, 2 јули 2020 () – Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*