Конференција за заштита на биодиверзитетот на пасиштата на Шар Планина


Во рамки на проектот „Заштита на биодиверзитетот на пасиштата на Шар Планина“ денеска во Природонаучниот музеј ќе се одржи завршна конференција.

Организатор е Милиеуконтакт Македонија и партнерите Здружение на агроекономисти и Јавното претпријатие за стопанисување со пасишта. Целта на овој проект е да помогне да се заштитат природните ресурси и да се подобри квалитетот на животот на локалното население.

Прoeктот e финансиран од Европската Унија, а се спроведува од страна на Програмата за развој
на Обединетите нации (УНДП) во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање.


Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Осумдесет и девет новозаразени со Ковид-19, од кои 35 во Скопје и 27 во Штип

Скопје, 1 јуни 2020 () – Осумдесет и девет нови случаи на заразени со коронавирусот се регистрирани во изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се од Скопје – 35 случаи. Висока бројка на заразени […]

Поскапуваат горивата – „еуросупер 95“ за три, а „еуросупер 98“ и еуродизелот за 2,5 денари - МИА
Вести

Од полноќ бензините поевтини за половина денар

Скопје, 1 јуни 2020 () – За половина денар од полноќ се намалува цената на нафтените деривати, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Тоа значи дека во следниот седумдневен период ЕУРОСУПЕР 95 ќе се продава […]

Новозаразени 22 од 462 направени тестови, почина пациентка од Скопје - МИА
Вести

Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

Скопје, 1 јуни 2020 () – Во земјава денеска се регистрирани нови 89 позитивни случаи на коронавирус. Од Институтот за јавно здравје, за наведоа дека во изминатото деноноќие починале седум лица инфицирани со Ковид-19. Министерот […]