Градинките во Гевгелија половично ќе бидат пополнети со деца


Градинките во Гевгелија половично ќе бидат пополнети со деца - МИА

Гевгелија,11 август 2020 () – Централната детска градинка од Гевгелија денеска ги демантираше гласините што се шират меѓу родителите дека повеќе нема да згрижува и сместува деца кои престојуваа во клоновите во Гевгелија и населените места, и потврди дека тоа и понатаму ќе го врши, но со намален капацитет поради новите правила што ги наметнува пандемијата со корона вирусот.Заради заштита од вирусот и спречување на неговото ширење, протоколот за работа на градинките предвидува тие да продолжат да работат со 50 отсто од вкупниот број на деца што ги згрижувале до сега и тоа во групи составени од по 6 до 15 деца во зависност од нивната возраст.

Градинките во општина Гевгелија одлучија во новонастанатата ситуација приоритет за згрижување да им дадат на децата на самохрани родители кои се во работен однос и деца чии двајца родители се вработени и мора да се наоѓаат на работното место,а не да работат од дома.

– Поради кусиот временски период контактиравме со родителите и од нив побаравме да достават потврди од работното место како доказ дека се во работен однос. Моментно се разгледува нивната веродостојност и доколку се утврдат нерегуларности,можност за згрижување на деца ќе им биде дадена на други родители, велат од градинката.

До засегнатите родители беше упатен апел за разбирање и трпение бидејќи се разгледувале и други начини за работа на градинките со полн капацитет. им/


Вести

Русинот Радик Тагиров, осомничен за убиство на 26 жени, ги призна злосторствата

Радик Тагиров, 38-годишниот жител на рускиот град Казан, кој денеска беше осомничен за убиството на 26 постари жени во 12 региони од земјата, ги призна своите злосторства, а снимката со неговото признание ја објави руското […]

Вести

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди за МИА владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Вести

Владата ќе побара од Собранието нови шест месеци кризна состојба

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Групата за процена во ЦУК да биде побарано продолжување на кризната состојба во државата за уште шест месеци, потврдија за МИА од владината прес-служба. Предлогот ќе биде […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*