Државен натпревар по прва помош под мотото „Твоето незнаење чини живот“

Државен натпревар на екипите по прва помош под мотото „Твоето незнаење чини живот“ ќе се одржи денеска и утре во Битола, во организација на Црвениот крст.

Од Црвниот крст информираат дека на натпреварот ќе учествуваат 28 екипи. Натпреварот ќе се одвива во две траектории, на секоја ќе настапат по 14 екипи Ќе се работи на седум работни места од кои четири ќе бидат од првата помош на кои ќе бидат опфатени 12 повреди и една реанимација за срцево-белодробно оживување, две работни места ќе бидат со забавно-рекреативен карактер и на едно место ќе има тематика за познавање од областа на дисиминација.

Свеченото отворање на Државниот натпревар на екипите по прва помош ќе се одржи денеска кај градскиот парк во Битола, а прогласувањето на победници ќе биде утре на плоштадот Магнолија.

Вести

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела […]

Вести

Сириската војска влезе во Рака и поставува набљудувачки места

Група сириски војници влезе во градот Рака и започна со поставување набљудувачки места, објавија локалните медиуми. Веста дојде само неколку дена откако курдските сили, кои го зазедоа градот од Исламската држава, склучија договор со сириската […]

Вести

Судењето за насилствата пред Општина Центар продолжува на 18 ноември

Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година продолжува на 18 ноември откако денеска постапката почна одново поради истек на 90 дена од одржување на последното рочиште. За следното рочиште повикан е како […]