Дојран денеска ја организира традиционалната Дојранска софра


Здружението на жени „Дојрана“ вечер е домаќин и организатор на традиционалната 15-та манифестација ,,Дојранска софра“ на која домаќинките од Дојран ги презентираат јадењата карактеритични за ова поднебје.

На ,,Дојранската софра“ според најавата од организаторот, ќе бидат застапени познатите специјалитети риба на трска, пржен крап, ќофте од икра, домашни сукани пити, зелници и препознатливи десерти за Дојран како што е раванијата.

– Сите рецепти по кои ги подготвуваме јадењата ги научивме од нашите баби и мајки од кои добивме аманет да ги пренесуваме од генерација на генерација. Ние тоа ќе го правиме и во иднина токму преку оваа манифестација, велат организаторите.

Домаќинките од „Дојрана“ упатија јавна покана сите заинтересирани за дегустација на познатите дојрански специјалитети да дојдат вечер во 20 часот во хотелот „Истатов“ во Нов Дојран.


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]