Црвен крст Кавадарци со повик за крводарувања поради зголемени потреби од крв


Црвен крст Кавадарци со повик за крводарувања поради зголемени потреби од крв - МИА

Кавадарци, 29 април 2020 () – Црвен крст Кавадарци денеска упати повик за доброволни крводарувања до сите хумани граѓани, поради зголемени потреби од крв.

– Поради зголемени потреби на сите крвни единици на ниво на држава, а и за потребите за интервенции на граѓани од нашите две општини Кавадарци и Росоман, упатуваме повик за доброволно дарување на крв во кабинетот за трансфузиологија во ЈЗУ Општа  болница Кавадарци,  секој работен ден од 9-13 часот, рече Димитар Каракулев, претседател на Општинската организација на Црвен крст Кавадарци.

Тој нагласи дека секое крводарување значи спасување нечиј живот. Каракулев додаде дека кавадарчани и росоманци се хумани и секогаш на врвот по крводарувања во државата. свд/нд/


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]