Честитка од градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари по повод Меѓународниот ден на ромите


Во Кичево ситуацијата стабилна, нема лица со решение за изолација и самоизолација - МИА

Кичево, 8 април 2020() – По повод Меѓународен ден на ромите 8 април гадоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари  денеска упати честитки до сите граѓани од ромска националност.

-Почитувани сограѓани на ромската заедница, со големо задоволство се обраќам кон Вас да ви посакам среќен Меѓународен ден на ромите, овој празник кој носи посебна тежина на вашето битие. Сепак, вие ќе продолжите да ги негувате несомнените вредности на Вашиот идентитет со наоѓање поддршка во силната волја на локалната власт, и покрај тешката состојба во која се наоѓа и општина Кичево. Со Господ напред ќе ги надминеме сите тешкотии, бидејќи неговата моќ ни ги олеснува неволјите, го отвора патот за нашиот развој и нè зајакнува повеќе , на крај уште еднаш честитки Меѓународен ден на Ромите и успеси во сите сфери на животот , порачува Дехари во честитката. рз.

 


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]