Одбележани 146 години од раѓањето на македонскиот револуционер Јане Сандански


Денеска Општина Аеродром одбележа 146 години од раѓањето на истакнатиот македонски револуционер Јане Сандански.На споменикот во истоимениот парк  свежо цвеќе положија делегации од Општина Аеродром и Ѓорче Петров, Советот на Општина Аеродром и Советот на Град Скопје, како и други институции и здруженија.

На македонскиот револуционер чест му оддадоа и директорите и други претставници од основните училишта и градинките на територијата на Општина Аеродром.

На настанот присуствуваа градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, секретарот на Општина Аеродром, Пламенка Бојчева, претседателката на Советот на Општина Аеродром, Ивана Цветковска и претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева.

4
3
2


Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]

Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*