Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава


Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 95 -Куманово 10 -Штип 12 -Прилеп 27 -Тетово 11 -Струга 1 -Велес 30 -Битола 34 -Охрид 1 -Кавадарци 7 -Гостивар 41 -Гевгелија 7 -Струмица 7 -Крива Паланка 3 -Радовиш 10 -Крушево 1 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1 -Берово 3 -Валандово 1 -Виница 3 -Делчево 1 -Кратово 1 -Свети Николе 6 -Кичево 14 -Ресен 2 -Неготино 6

Починати се 32 лица, дванаесет пациенти од Скопје (66, 59, 81, 69, 57, 68, 73, 80, 85, 67, 77 и 82г), двајца од Прилеп (70 и 55г), тројца од Тетово (64, 79 и 67г), двајца од Струга (67 и 74г), еден пациент од Велес (51г), двајца од Охрид (70 и 74г), еден од Кавадарци (77г), еден од Гостивар (61г), двајца од Струмица (63 и 66г), двајца од Радовиш (62 и 70г), еден пациент од Кочани (64г), еден од Делчево (78г), еден од Кичево (64г) и еден пациент од Неготино (55г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 544 оздравени пациенти од:

-Скопје 235 -Штип 42 -Прилеп 72 -Тетово 26 -Струга 1 -Велес 54 -Кавадарци 21 -Гевгелија 10 -Крива Паланка 6 -Радовиш 4 -Крушево 1 -Кочани 25 -Пробиштип 2 -Пехчево 1 -Берово 9 -Виница 2 -Делчево 10 -Кратово 2 -Свети Николе 7 -Неготино 14

Досега во земјата се направени вкупно 332. 286 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61878, бројката на оздравени пациенти е 38946, на починати е 1763, а бројот на активни случаи изнесува 21169.