Нови 175 случаи на Ковид-19, 365 оздравени и седум починати лица


Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се нови 175 случаи на Ковид-19, од направени 1733 тестирања. Во истиот период се регистрирани и 365 оздравени пациенти, но и седум починати лица.
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на Ковид-19 во:
Скопје – 90, Кавадарци – 15,  Тетово – 11,  Куманово – 7, Охрид – 6,  Кратово – 6, Дебар – 5, Гостивар – 4, Прилеп – 4, Струмица – 4, Ресен – 4, Велес – 3, Струга – 3, Битола – 2, Гевгелија – 2, Виница – 2, Штип – 1, Берово – 1, Кичево – 1, Неготино – 1, Делчево – 1,  Крушево – 1, Свети Николе – 1.
Регистрирани се 365 оздравени пациенти од:
Скопје – 288, Велес – 10, Прилеп – 7, Куманово – 7, Гостивар – 7, Штип – 7, Кочани – 4, Гевгелија – 3, Крива Паланка – 3, Виница – 3, Кратово – 3, Кичево – 3, Тетово – 2, Дебар – 2, Берово – 2, Богданци – 2, Пехчево – 2, Охрид – 1, Битола – 1, Кавадарци – 1, Ресен – 1, Радовиш – 1, Пробиштип – 1, Крушево – 1, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Неготино – 1.
Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (85 и 43г), и по еден од Охрид (83г), Штип (79г), Тетово (67г), Берово (80г) и Велес (74г).
Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.
Направените 1.733 теста се преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-68, Авицена-204, Биотек-159, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина-182, лабораторија Лаор–283, МАНУ-64, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-66, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, ГАК-0, Синлаб-13, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 196, УК Пулмологија со алергологија–0, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 456.341 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.693, бројката на оздравени пациенти е 81.681, на починати е 2.855, а бројот на активни случаи изнесува 8.157. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 40.414, активни 4.249
• Куманово 5.200, активни 365
• Тетово 5.114, активни 323
• Прилеп 4.561, активни 162
• Гостивар 3.624, активни 203
• Штип 3.502, активни 121
• Битола 3.231, активни 171
• Велес 3.100, активни 261
• Охрид 2.820, активни 371
• Кавадарци 2.604, активни 341
• Струмица 2.535, активни 262
• Струга 2.214, активни 159
• Кочани 1.722, активни 70
• Кичево 1.719, активни 127
• Свети Николе 1.080, активни 35
• Гевгелија 995, активни 102
• Неготино 966, активни 85
• Дебар 766, активни 93
• Ресен 742, активни 99
• Крива Паланка 724, активни 42
• Радовиш 707, активни 51
• Делчево 619, активни 178
• Берово 594, активни 41
• Пробиштип 507, активни 37
• Виница 491, активни 31
• Валандово 325, активни 11
• Македонски Брод 246, активни 12
• Демир Хисар 244, активни 6
• Кратово 230, активни 25
• Богданци 225, активни 25
• Крушево 208, активни 26
• Демир Капија 207, активни 39
• Македонска Каменица 190, активни 17
• Пехчево 183, активни 11

• Дојран 84, активни 6