Нови 1085 позитивни случаи на Ковид-19, починале 12


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9, Штип-39, Прилеп-60, Тетово-62, Струга-14, Велес-50, Битола-28, Охрид-18, Кавадарци-20, Гостивар-35, Гевгелија-29, Струмица-80, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-3, Кочани-13, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-2, Валандово-6, Виница-4, Делчево-10, Кратово-4, Свети Николе-5, Кичево-30, Ресен-4, Неготино-12.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од: Скопје-142, Куманово-8, Штип-7, Прилеп-11, Тетово-21, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-18, Гостивар-6, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-7, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-10, Неготино-5.

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 68 и 52г), еден од Куманово (27г), тројца од Прилеп (81, 82 и 49г), двајца пациенти од Тетово (87 и 77г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (67г) и еден пациент од Гостивар (65г). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 31572, бројката на оздравени пациенти е 20731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9847. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 13621, активни 4584 • Куманово 2313, активни 439 • Дебар 345, активни 67 • Штип 1683, активни 281 • Прилеп 1349, активни 494 • Тетово 2198, активни 547 • Струга 833, активни 115 • Велес 772, активни 380 • Битола 698, активни 279 • Охрид 715, активни 250 • Кавадарци 512, активни 211 • Гостивар 1216, активни 213 • Гевгелија 399, активни 192 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 66 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 956, активни 553 • Крива Паланка 242, активни 92 • Радовиш 239, активни 83 • Крушево 30, активни 9 • Кочани 718, активни 229 • Пробиштип 203, активни 67 • Демир Хисар 84, активни 18 • Македонски Брод 105, активни 9 • Пехчево 60, активни 8 • Берово 211, активни 50 • Валандово 108, активни 42 • Виница 181, активни 70 • Делчево 256, активни 125 (64 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 54, активни 24 • Свети Николе 486, активни 90 • Кичево 579, активни 179 • Ресен 248, активни 64 • Неготино 158, активни 83 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)