Мурати доби покана од рускиот министер Чујченко да учествува на јубилејниот Меѓународен петербуршки правен форум


Скопје, 28 септември 2020 () – Покана за учество на 10. јубилеен Меѓународен петербуршки правен форум што треба да се одржи од од 18 до 22 мај следната година во Санкт Петербург, доби претседателот на Уставниот суд, Сали Мурати од министерот за правда на Руската Федерација, Констатин Чујченко.

Поканата на Мурати му ја врачи денеска, на работна средба, рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин.

-Мурати со задоволство ја прифати поканата и можноста делегација на Судот да биде дел од оваа светска манифестација. Покрај ова, на редбата беа разменети искуства од функционирањето и работата на Уставниот суд и органите на Руската Федерација за време на корона пандемијата, наведува Судот.


Вести

Три медицински сестри од ГАК позитивни на Ковид-19, а доктор и директорката се во самоизолација

– Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката на Клиниката, Викторија Јовановска се во самоизолација поради заболени […]

Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*