Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа


„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство Филипче и до политичката комисија за заразни болести, хронично болните да се ослободат од работа. Посебно тие со белодробни заболувања“, напиша на Фесбук лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.


 

Според него, бројот на починати на дневна основа кажува колку е алармантна состојбата, а околу 80% по тврдењата на самите институции од починатите имале хронична болест.

„Починатите не се само бројка, тоа се луѓе, судбини, семејства завиени во црно. Да спасиме живот, ја имаме таа можност“, порача Мицкоски.